Regulátor napětí pracuje kontaktech při nízkých otáč
kách dynama, když zapojuje odpor Rx—R^ kontaktech K2
při vysokých otáčkách, kdy spojuje magnety dynama na
krátko přes vinutí RfVl.
Na regulátoru napětí jsou též závity E/III ElIV, které
mají vliv pouze jemnost regulace.
Nastavení regulátoru napětí
Regulátor napětí nastavuje při odpojené akumulátorové
baterii při odpojených žárovkách, tj. koncové napětí).
Když napětí při vyšších otáčkách dynama nižší, musí se
kontakty posunout doleva. při vytažených světlo-
vých pojistkách, když jde dynamo naprázdno.
To platí ovšem jen tehdy, nercguluje-li regulátor proudu J.
Při postavení hlavního vypínače polohy být maxi
mální napětí naprázdno 29,75 (tj.
Otáčime-li vroubkovaným kolečkem doprava, zvyšuje na
pětí; vlevo snižuje.
50
. třeba dbát toho, aby napětí bylo
stejné, když pracuje regulátor kontaktech při nízkých
otáčkách dynama nebo kontaktech při vysokých otáč
kách.
Při postaveni hlavního vypínače polohy 1/2 nebo 1/1 má
být snížené napětí naprázdno 28,5 V.napětí, které regulátor reguluje, 28,75 Když po
loze 1/1 nabo 1/2 celkové zatížení pro akumulátorovou
baterii nebo pro žárovky napětí, které regu
látor reguluje 28,5 V.
Když napětí při vyšších otáčkách vyšší, třeba posunout
oba kontakty vpravo,přičemž musí být mezera mezi
nimi asi 0,5 mm.
Chceme-li toto vyzkoušet, třeba přidržet kotvu regulátoru
proudu kontaktech tak, aby ještě při nereguloval